Koło Naukowe Zespół Prawa Latynoamerykańskiego

Koło Naukowe Zespół Prawa Latynoamerykańskiego zostało założone w 2015 roku. Zrzesza studentów zainteresowanych systemami prawnymi, aspektami ekonomicznymi i politycznymi państw regionu Ameryki Łacińskiej.

Cele Koła:

• propagowanie wiedzy o prawie krajów Ameryki Łacińskiej

• promocja relacji na linii Polska- Ameryka Łacińska

• wzmacnianie współpracy międzynarodowej z Uniwersytetami latynoamerykańskimi

W jaki sposób je realizujemy?:

• poprzez organizacje konferencji naukowych :

• W listopadzie 2015 została zorganizowana nasza pierwsza konferencja, w której w niespełna 30 panelach eksperckich i studencko – doktoranckich wzięło udział ponad 200 osób. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się panele:

• „Wyzwania polskiej dyplomacji w Ameryce Łacińskiej”, którego gościem był Ambasador Jacek Hinz

• „Blaski i cienie wielkich imprez sportowych w Ameryce Łacińskiej”

• „Szanse dla polskiego biznesu w Ameryce Łacińskiej”, którego ekspertami byli Pan Radosław Smyk (Ambasada RP w Chile) oraz Pan Adam Najbar (Colian)

• „START UP CHILE! Wystartuj w Ameryce!” poprowadzonego przez Michała Majewskiego.

• organizację wykładów i debat

• „Debata: Ocieplenie relacji Kuba-USA ”

• „Umowy podatkowe z państwami Ameryki Łacińskiej”

• „Trans-Pacific Partnership Conference”

• poprzez organizacje wymian krótkoterminowych ze studentami z najlepszych uczelniami z Ameryki Łacińskiej

Projekt: Warsaw Latin Convention

Warsaw Latin Convention jest rozwijającą się inicjatywą studentów i wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, której celem jest rozwój relacji pomiędzy Polską a Ameryką Łacińską. Warsaw Latin Convention to nie tylko konferencje naukowe, warsztaty i wydarzenia kulturalne.ale przede wszystkim program krótkoterminowych wymian studenckich.

W ramach  I edycji projektu w styczniu Warszawę odwiedziła grupa reprezentantów z najlepszych chilijskich uniwersytetów: Universidad de Chile i Pontificia Universidad Católica de Chile. Nasi goście uczestniczyli w licznych spotkaniach o tematyce prawnej, społecznej, ekonomicznej i politycznej w takich organizacjach i instytucjach jak: Parlament, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, NBP, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, PISM, OIRP, OSCE, UNHCR, Instytut Spraw Publicznych czy przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego w Polsce. Mieli  także okazje wziąć udział w spotkaniach z Dziekanem Prawa i Administracji UW prof. dr hab. Tomaszem Giaro, prof. dr hab. Markiem Zubikiem, dr Karoliną Tetłak, czy z reżyserem Krzysztofem Zanussim.

Natomiast w lipcu studenci z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z opiekunem naukowym projektu dr Piotrem Grzebykiem (WPiA UW) odwiedzili Chile. Podczas wymiany członkowie Warsaw Latin Convention wzięli udział w szeregu warsztatów i spotkań poświęconych chilijskiej gospodarce, systemowi prawnemu, historii i kulturze.

W pierwszym tygodniu spędzonym w Santiago de Chile, studenci wizytowali: Kancelarię Prawną Larrarin y Asociados, Chilijski Sąd Najwyższy, Kongres w Valparaiso, Centrum Sprawiedliwości, Ambasadę RP w Chile, Muzeum Historii Militarnej Chile i Przedstawicielstwo UE w Chile. W ciągu pięciu dni nie zabrakło spotkań ze znanymi postaciami ze świata polityki i sądownictwa. Wśród nich znaleźli się m.in.: Kandydat na prezydenta – Manuel Ossandon, były prezes Komisji Spraw Międzynarodowych Kongresu Narodowego Chile – Jorge Tarud, Manuel Valderrama – sędzia Chilijskiego Sądu Najwyższego i Jenny Book – sędzia Sądu Odwoławczego w Santiago czy Prezes Trybunału Konstytucyjnego – Pan Carls Carmona.

Efekty projektu:

Wizyta polskich studentów zaowocowała nie tylko poszerzeniem wiedzy członków projektu na temat Chile lecz także nawiązaniem współpracy z kolejnym renomowanym uniwersytetem z Santiago: Universidad de Los Andes. Efektem wymiany jest również cykl publikacji oraz wywiadów z chilijskimi profesorami i ekspertami w dziedzinach prawa, ekonomii i socjologii. Dzięki Warsaw Latin Convention została także nawiązana współpraca z Sądem Najwyższym Chile, w ramach której polscy studenci będą mieli możliwość odbycia praktyk w tej instytucji.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie internetowej: www.warsawlatinconvention.com oraz FB: www.facebook.com/warsawlatinconvention

Dokumenty:

Zarząd:

• Magdalena Mirkowska (prezes)

• Anna Jagosz (wiceprezes)

• Angelika Ciok (skarbnik)

• Marta Strykowska (sekretarz)

Terminy i miejsca spotkań

• w zależności od ustaleń

www.facebook.com/warsawlatinconvention

Opiekun naukowy