Koło Naukowe Analizy Prawa Ratio Legis

Logo Koła Naukowego Analizy Prawa 'Ratio Legis'

Koło Naukowe Analizy Prawa Ratio Legis

Przedmiotem zainteresowań Koła jest szeroko rozumiana legislacja. Wydawać by się to mogło pojęciem mało precyzyjnym, niewiele mówiącym o tym, czym de facto Koło się zajmuje. W rzeczywistości jednak „ratio” naszego Koła jest precyzyjnie określone. Otóż głównym celem Ratio Legis jest odpowiedź na pytanie: jak tworzyć dobre prawo? I co to jest dobre prawo? W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie zajmujemy się legislacją i legisprudencją z kilku perspektyw.

Z jednej strony interesują nas aspekty tworzenia prawa, można by rzec, bardziej formalne. Zagłębiamy się w tajniki i zawiłości języka prawnego, by poznać proces samego „pisania” aktów prawnych, jak również zajmujemy się strukturą procesu legislacyjnego. Prawoznawstwo nie jest dla nas tylko przedmiotem z pierwszego roku, ale żywą materią.

W drugim ujęciu analizujemy legislację w naszym kraju w odniesieniu do takich czynników kształtujących jej obecny obraz, jak ramy ustrojowe oraz, przede wszystkim, kultura polityczna i prawna w Polsce. Tu skupiamy się na problemach, które sprawiają, że w tych kwestiach nasz kraj wciąż znajduje się w jakimś bliżej nieokreślonym miejscu, gdzieś między Wschodem a Zachodem. Dogłębnie analizujemy akty prawne odczytując z nich konkretną filozofię, ideologię lub pragmatykę za nimi stojącą.

Ratio Legis oficjalnie działa na Wydziale Prawa i Administracji UW od maja 2008 roku.

Najważniejszy projekt:

  • konferencja podsumowująca rok działalności Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej „Przyjazne Państwo” z udziałem Janusza Palikota (do tej pory największa pod względem frekwencji studencka konferencja na WPiA)

Dokumenty:

Zarząd 2010/2011

  • Marta Żuralska (prezes)
  • Aleksander Jakubowski (wiceprezes)
  • Katarzyna Smerska (sekretarz)
  • Piotr Dąbrowski (skarbnik)

Terminy i miejsca spotkań

  • w zależności od ustaleń

Kontakt

Opiekun naukowy

  • dr Wiesław Staśkiewicz

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz